Jak dobrać opony do samochodu

Opony to nieodzowny szczegół każdego pojazdu mechanicznego. To właśnie one odpowiadają za bezpieczeństwo naszej jazdy i gwarantują odpowiednią przyczepność do nawierzchni. Właśnie dlatego wybór odpowiednich opon jest tak ważny, a ich stan powinien być regularnie sprawdzany.

Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów opon, a ich wyselekcjonowanie powinien być dostosowany do specyfikacji pojazdu, warunków atmosferycznych, jak także stylu jazdy. W zależności od rodzaju pojazdu, możemy wybierać między oponami letnimi, zimowymi i całorocznymi. Każdy z tych rodzajów opon odznacza się innymi właściwościami i przeznaczeniem.

Opony letnie najlepiej sprawdzają się w cieplejsze dni, kiedy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. To wówczas, dzięki specjalnej mieszance gumowej, zapewniają najlepszą przyczepność do suchej nawierzchni i dobrą kontrolę nad pojazdem. Opony letnie są mniej skłonne do zużycia niż opony zimowe, ale tracą swoje właściwości na mokrych albo śliskich nawierzchniach.

Opony zimowe natomiast, są konieczne w okresie zimowym, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Charakteryzują się one twardszą mieszanką gumową oraz bieżnikiem z większą ilością lameli, co pozwala na lepszą przyczepność do mokrej i śliskiej nawierzchni. W sytuacji korzystania z opon letnich zimą, kierowca naraża się na niebezpieczeństwo, ponieważ opony te mają dużo mniejszą przyczepność i mogą wpłynąć negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Opony całoroczne natomiast, są połączeniem opon letnich i zimowych. Wyróżniają się one uniwersalnym bieżnikiem i mieszanką gumową, która sprawdza się w każdych ustaleniach atmosferycznych. Opony te są dobrym wyjściem dla osób, które nie pragną zmieniać opon sezonowo, a jednocześnie pragną mieć pewność, że ich opony są dostosowane do warunków na drodze.

Niezależnie od rodzaju opon, ich stan powinien być regularnie kontrolowany. Istotne jest, ażeby sprawdzić ciśnienie powietrza, głębokość bieżnika oraz stan samej opony. Opony z niskim ciśnieniem powietrza czy zużytym bieżnikiem, nie tylko wpłyną na prowadzenie pojazdu, ale również zwiększą zużycie paliwa.

Więcej: Journey P357 20×11-10.

Share

Możesz również polubić