Paleta kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Nawet w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety barw są opracowywane.

Na ich podstawie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje odpowiedniego wyboru. Identycznie jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ichniejszym wybór też opiera się o wzornik kolorów RAL, na podstawie którego wybiera się kolor lakieru, którym posiada zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się też w Internecie, jednakże one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco inaczej. Zależy to nie tylko od ogólnych właściwości monitora, ale i od jego ustawień. Może okazać się, że określony kolor na dwóch różnorakich komputerach będzie wyglądał zupełnie przeciwnie. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego przenigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego także w przypadku wyboru barw kategorycznie dużo lepiej kierować się paletami drukowanymi. Umiejscowione na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Kiedy zatem zależy nam na jak najlepiej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni na pewno można wstępnie kolor wybrać na bazie wzorników w sieci. Polecam jednakże w każdej sytuacji swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wtedy będzie się miało zapewnienie, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Sprawdź również informacje na stronie: paleta ral.

Share

Możesz również polubić