Jak wybrać dobry program do księgowości

Księgowanie to znacząca sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych wiele profesjonalnych oprogramowań, jednakże nie właściwie każdy z nich może spełniać nadzieja. Należy jest w każdej sytuacji zapoznać się ze szczegółowymi perspektywami na najbliższe czasy programu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę przychodów i rozchodów, nie będzie potrzebowała kodu odpowiedniego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie ma co zamawiać systemu na wyrost, gdyż po prostu zawiera on całkiem inne komponenty niż niezbędne dla tego rodzaju działalności gospodarczej. Dobry program księgowy dla niewielkich i średnich firm jest w każdym momencie zwykły – łatwość w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy zainstalować i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należy „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego tj. nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie konieczności adres e-mailowy i telefon, a co bardzo ważne – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli już jest zwolniona z VAT, to należy wprowadzić adnotację na jakiej podstawie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Należy wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość ważne w sytuacji stosowania przedpłat, a jeśli taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę zmodyfikować w dokument dystrybucji.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być sposobność przesyłania go w formie elektronicznej (przykładowo w schemacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najważniejszym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, szczególnie że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację produktów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć całkowicie opcję z magazynem. Istotna jest również sposobność wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu przekształceń w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom właściwe księgowanie.

Sprawdź: http://www.ksiega-podatkowa.pl.

Share

Możesz również polubić