Matki pszczele

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do utworzenia swoje określone zadania. Są to więc robotnice odpowiadające w głównej mierze za zbieranie pokarmu czy także trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto pamiętać natomiast o tym, że główną rolę odgrywa mama pszczela.

Każdy pszczelarz idealnie zdaje sobie sprawę, że jest ona podstawą każdej pasieki jak też jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też warto skorzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie decydując się na matki pszczele do naszej pasieki powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać tylko osobniki pochodzące ze sprawdzonych a także uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak np wysoka miodność czy też łagodne zachowanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a zatem kolejnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto mieć na uwadze również o tym, by wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują między innymi matki takie jak maminka pszczela włoszka. Ale znajdziemy także inne rasy przykładowo tj. krainki czy również sklenar. Warto być świadomym również o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najbardziej istotne jeżeli już zależy nam na tym, by pasieka świetnie się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób testowany z zastosowaniem należycie dobranych linii trutni.

Polecam: matki pszczele.

Share

Możesz również polubić